تبلیغات
تلألو - ریز و درشت از سریال‌های مناسبتی ماه رمضان امسال كه باید بدانید؛
تلألو
تلویزیون،سینما، فرهنگ و كمی عشق
     
          نان و پنیر و نمایش!
 

سریال خروس,سریال خروس ماه رمضان,سریال خروس 92,پخش سریال خروس 92,عکس های سریال خروس,بازیگران سریال خروس,تیتراژ سریال خروس,دانلود آهنگ سریال خروس,دانلود تیتراژ سریال خروس,تیتراژ سریال های ماه رمضان 92هادی داداشی: پخش سریال‌هایی كه هیچكدام مربوط به ماه مبارك رمضان نیستند و قصه آنها ارتباطی مستقیم با این ماه ندارد، از جمله شاهكارهای امسال تلویزیون در انتخاب و تولید آثار مناسبتی است.

احتمالاً فقط تلویزیون ما می‌تواند برای مناسبتی كه می‌توان از یك سال قبل زمان دقیق آن را روی تقویم یافت، مجموعه‌ای بی‌ربط روی آنتن بفرستد! اما خب، اوضاع این مجموعه‌ها از حیث مناسبتی نبودن، چندان هم بد نیست، چون دو تا از آنها پس از آنكه در اواسط تولید(!) زمزمه مناسبتی بودنشان اوج گرفت، در میانه یا آخر راه به فكر تزریق نشانه‌های ویژه این ماه در بطن و حاشیه قصه افتادند.

امروز همزمان با نخستین روز ماه مبارك رمضان و در آستانه آغاز پخش سریال‌های مناسبتی تلویزیون، برآن شدیم تا حاشیه‌ها و اطلاعات مربوط به این آثار را منتشر كنیم. امسال با وجود آنكه هنگام اذان مغرب و عشاء حوالی ساعت 21 خواهد بود، اما مدیران تلویزیون طی یك زمان بندی فشرده سه سریال اصلی را در كنداكتور شبكه‌ها جای داده‌اند. «دودكش»، «خروس» و «مادرانه» سه سریال باكس اصلی هستند كه با احتساب سریال اپیزودیك «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» شبكه تهران و «هشت بهشت» شبكه شما شمار آنها به پنج می‌رسد. این مسئله اگرچه برای مخاطبان پروپاقرص برنامه‌های نمایشی خوشایند خواهد بود، اما می‌تواند به اهرمی برای انتقاد از صدا و سیما بدل شود كه چرا زمان عبادت مردم روزه‌دار را یكسره به خود اختصاص داده است. در هر حال اگر سریال‌های امسال مورد اقبال واقع شوند، جدا از آنكه می‌توانند محملی برای تجدید اعتبار تلویزیون در جذب مجدد تماشاگران از دست رفته باشند، برنامه‌های ماهواره را نیز دست كم برای مدت یك ماه ناك اوت خواهند كرد. همانطور كه ایام نوروز امسال، شبكه ماهواره‌ای فارسی زبان جم در مواجهه با سریال‌های متوالی تلویزیون كم آورد و به جای پخش قسمت‌های جدید «حریم سلطان» به عنوان پربیننده‌ترین مجموعه‌اش، اقدام به بازپخش بخش‌های قبلی آن كرد! موفقیتی كه قطعی بودن بحث ناتوانی رسانه ملی در شكست دادن ماهواره را مورد تشكیك قرار می‌دهد و برنامه‌سازان و مدیران سیما را امیدوار می‌كند.

شبكه یك؛ «دودكش»

شبكه یك همچون سایر شبكه‌های سیما برای سریال ماه رمضان خود چند طرح را در دستور كار قرار داد كه هیچكدام به سرانجام مشخصی نرسید. یكی از این آثار احتمالی «باغ سرهنگ»، سریال در حال ساخت فلورا سام است كه مدیران شبكه ترجیح دادند با توجه به تجربه سال گذشته همین گروه و «راز پنهان»، آن را برای زمان دیگری در نظر بگیرند. به جز این سریال كه با برنامه‌ریزی دقیق سازندگان تاكنون بیشتر بخش‌های آن مقابل دوربین رفته، دست شبكه یك تقریباً خالی بود. بر همین اساس گزینه اصلی سریال «دودكش» محمدحسین لطیفی شد. مجموعه‌ای كه پیش‌بینی می‌شد در صورتی كه «پایتخت 2» به موقع آماده نشود، نوروز روی آنتن رود و پخش آن پس از تعطیلات نیز ادامه یابد. با رسیدن سریال سیروس مقدم، گفته شد دودكش در اردیبهشت ماه به صورت هر شبی پخش خواهد شد، اما شبكه یك كه دست خود را در ماه رمضان خالی می‌دید، تصمیم گرفت با سریال‌های آبكی چون «بال‌های خیس» (عباس رنجبر)، «سیگنال وارونه» (كرامت پورشهسواری) و تكرار چند مجموعه خارجی نوروز را به ماه رمضان پیوند دهد! حالا هم كه سریال «دودكش» برای كنداكتور ماه رمضان قطعی شده است. تصویربرداری این سریال زمستان سال گذشته آغاز شد و هفته گذشته نیز به پایان رسید. دانشگاه پیام نور و چند خیابان در تهران آخرین لوكیشن سریال بودند.

شناسنامه دودكش

كارگردان: محمدحسین لطیفی، تهیه‌كننده: زینب تقوایی، نویسنده: برزو نیك‌نژاد، بازیگران: هومن برق‌نورد، بهنام تشكر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، جواد عزتی، الناز حبیبی، محمدرضا شیرخانلو، شهین تسلیمی، سید رضا حسینی و... .

خلاصه داستان: داستان این سریال درباره دو خانواده است كه به صورت مشترك یك قالیشویی را اداره می‌كنند و در همانجا نیز زندگی می‌كنند.

زمان پخش: هر شب ساعت 22:30، تكرار روز بعد ساعت 15 و تكرار دوم شامل قسمت‌های پخش شده، جمعه همان هفته از ساعت 9 تا 13 در شبكه تماشا.

حواشی

 یادم هست اواخر سال گذشته زمانی كه نخستین خبر از این سریال را در «بانی فیلم» درج كردیم، سید كمال طباطبایی تهیه‌كننده در تماسی به ما گفت كه لطیفی به شدت از این خبر گلایه‌مند است و آن را رد می‌كند. بعد از آن هم لطیفی در تماسی گفت كه این سریال اصلاً قطعی نیست و او كه چند پیشنهاد پروژه الف ویژه را دارد، چطور می‌تواند دودكش را بسازد! حال بماند كه در فاصله كوتاهی پس از این تماس‌ها، خبر سریال همانطور كه در «بانی فیلم» چاپ شده بود، تأیید شد.

ـ گفته می‌شد مدیر شبكه یك در بازبینی چند قسمت نخست سریال چندان به پخش آن در ایام ماه رمضان و به دلیل زیر ذره‌بین بودن آثار اطمینان و رضایت نداشته و به همین دلیل دوباره به سیروس مقدم سفارش كار جدیدی را داد. مقدم هم بلادرنگ با تهیه‌كنندگی كمال طباطبایی «بچه‌های نسبتاً بد» را كلید زد و تاكنون بیش از 80 درصد آن را نیز تصویربرداری كرده است. كاری كه تنها از عهده مقدم برمی‌آید. حتی زمان عقد قرارداد به بازیگران این سریال نیز گفته شد كه سریال آنان ویژه ماه رمضان خواهد بود و تا دو هفته پیش نیز این احتمال گوشزد می‌شد. همین شایعات سبب دلخوری لطیفی شد و شبكه یك هم ترجیح داد با وجود آنكه سریال «بچه‌های نسبتاً بد» قصه‌ای در حال و هوای ماه رمضان دارد، آن را كنار بگذارد و لطیفی را كه پس از سال‌ها به آغوش تلویزیون برگشته، از خود نرنجاند. حالا اینكه تكلیف سریال جدید مقدم چه خواهد شد، مشخص نیست. گویا از سوی شبكه به سازندگان این سریال گفته شده بود كه حتی امكان دارد تا شب پخش نیز با وجود روی آنتن رفتن آنونس‌های دودكش، بچه‌های نسبتاً بد را جایگزین آن كند، اما در نهایت به آنان اعلام شد این مسئله منتفی است تا این روزنه امید نیز بسته شود.

ـ سازندگان برای نقشی كه به سیما تیرانداز رسید، ابتدا با مرجانه گلچین مذاكره كردند، اما او با سریال ویدئویی «شش گوش» داود میرباقری قرارداد داشت و نمی‌توانست سر هر دو پروژه حاضر شود.

ـ بیماری و بستری شدن محمدحسین لطیفی در میانه‌های تولید كه پس از انجام عمل جراحی و چند روز بستری شدن دوباره سر صحنه آمد و نیز اتفاقی كه منجر به صدمه دیدن امیرحسین رستمی هنگام تصویربرداری شد، از جمله اتفاقات غیرمنتظره تولید بود. البته ابتدا اعلام شد پای رستمی شكسته، اما تنها دچار كوفتگی شده بود و پس از چند روز استراحت بهتر شد.

ـ كسانی كه بخش‌هایی از سریال را دیده‌اند، معتقدند بهنام تشكر همچنان به تكرار نقش خود در «ساختمان پزشكان» و كاراكتر نیما افشار پرداخته، اما برق‌نورد یكی از درخشان‌ترین بازی‌های خود را ارائه داده است. شاید همین عامل موجب شود تا فرضیه تكراری بودن این زوج در «ساختمان پزشكان» و «دزد و پلیس» تا حدودی كمرنگ شود.

ـ زینب تقوایی تهیه‌كننده سریال چهره جوان و ناشناخته‌ای است كه گفته می‌شود با چراغ سبز تلویزیون تهیه‌كنندگی این اثر را به عهده گرفت.

ـ سریال یك بازیگر نوزاد دارد كه در قصه فرزند نصرت (تشكر) معرفی می‌شود. گویا كار كردن با حضور این كودك به شدت برای گروه مشكل بوده و انرژی زیادی را گرفته است. به ویژه آنكه بدانیم غیر از او، دو هنرمند خردسال دیگر نیز در گروه بازیگران این سریال بوده‌اند و كار تولید را سخت‌تر كرده‌اند.

ـ برزو نیك‌نژاد نویسنده این سریال دو سال پیش فیلم كمدی «پیتزا مخلوط» را در مقام فیلمنامه‌نویس روی پرده داشت كه فارغ از كیفیت آن، جزو بامزه‌ترین كمدی‌های عامه‌پسند بود. با این حال گویا او در دودكش یك درام اجتماعی با لحظه‌های كمدی را در دستور كار خود قرار داد تا تلخی بطنی روایت را تلطیف كند. دودكش با وجود سبقه بازیگرانش در ژانر كمدی، صرفاً یك اثر طنز نیست و منتظر آن نباشید كه مثلاً پای تلویزیون قهقهه بزنید.

ـ لوكیشن اصلی سریال محلی در دارآباد بود كه توسط گروه طراحی صحنه، دكور یك قالیشویی و خانه كاراكترها در آن در 20 روز زده شد.

ـ این سریال حدود 26 تا 27 قسمت دارد و شب‌های قدر پخش نخواهد شد.

- در اواسط تولید كه به گروه گفته شد سریال‌شان در باكس ماه رمضان پخش خواهد شد، تغییراتی در سناریو اعمال شد و از قسمت‌های میانی شاهد ارتباط مضمونی قصه با این ماه خواهیم بود.

شبكه دو؛ «خروس»

شبكه دو كه اصولاً نازل‌ترین آثار را در مناسبت‌ها پخش می‌كند و اگر «كلاه قرمزی» را از آن فاكتور بگیریم، از حیث برنامه‌های نمایشی حرفی برای گفتن ندارد، برای ماه رمضان هم هیچ برنامه‌ای نداشت. جالب آنكه هیچ گزینه‌ مطرحی نیز در میان نبود و به همین دلیل، در مقطعی نام «دولت مخفی» به عنوان یكی از گزینه‌های احتمالی ماه رمضان برده می‌شد. سریالی كه با متوقف شدن تولیدش، این شانس را از دست داد. در نهایت شبكه دو «خروس» را برای این ماه در نظر گرفت. سریالی كه ابتدا برای نوروز در نظر گرفته شده بود، اما شبكه دو با توجه به در اختیار نداشتن هیچ گزینه قابل توجه دیگری، سازندگان خروس را در میانه‌های تولید موظف كرد تا با اضافه كردن قسمت‌ها آن را برای ماه رمضان آماده كنند و «آب پریا» (مرضیه برومند) را به آنتن نوروز رساند. فیلمنامه سریال نیز كه همزمان با تصویربرداری در حال نگارش بود، دچار تغییراتی شد تا به 24 قسمت افزایش یابد و آماده پخش در ماه رمضان شود.

شناسنامه «خروس»

كارگردان: سعید آقاخانی، تهیه‌كننده: علیرضا ابراهیمی دلیجانی، نویسنده: مصطفی كیایی، بازیگران: حمید لولایی، جواد رضویان، یوسف تیموری، كریم اكبری مباركه، مرضیه صدرایی، سپند امیرسلیمانی، عزت‌ا... مهرآوران، ملیكا شریفی‌نیا، مهسا كریم‌زاده، دانیال معصومی، سیروس میمنت، كریم قربانی، عاطفه باقری، اصغر حیدری و... .

خلاصه داستان: پدر خانواده دچار مشكل غیرمنتظره‌ای می‌شود و پسر بزرگ او برای حل این مسئله و تهیه هزینه درمان او با همكاری دوستش كه در یك پیتزا فروشی مشغول كار است، نقشه جالبی را طراحی می‌كند.

زمان پخش: هر شب ساعت 21:40، تكرار روز بعد ساعت 13:30 و تكرار دوم همان شب ساعت 24 از شبكه تماشا.

حواشی

ـ ایمان صفا به جای یوسف تیموری، بیژن بنفشه‌خواه به جای سپند امیرسلیمانی و ویدا جوان به جای مهسا كریم‌زاده جزو گزینه‌های اول بازی در این سریال بودند كه بازی آنها منتفی شد. همچنین چهره‌هایی چون مهران غفوریان، رضا شفیعی‌جم و شهره لرستانی حتی به دفتر تولید آمدند و مذاكره‌هایی نیز داشتند كه به توافق قطعی نرسیدند. گفته می‌شد از مریم امیرجلالی نیز قرار است در یكی از نقش‌ها بهره گرفته شود، اما آقاخانی ترجیح داد برای آنكه متهم به تكرار كارهای قبلی‌اش نشود، از امیرجلالی در این سریال استفاده نكند.

ـ هنگام ضبط یكی از سكانس‌های سریال، جواد رضویان كه سوار اتومبیل مشغول رانندگی و صحبت با نفر كناردستی‌اش بود،‌با خودروی دیگری به شكل ناگهانی تصادف كرد. حادثه‌ای كه اگرچه خوشبختانه تلفات جانی در پی نداشت اما موجب بهت شدید رضویان و غافلگیری سایر عوامل شد. گویا تصویر این تصادف در سریال مورد استفاده قرار گرفته است.

ـ ترانه تیتراژ پایانی این سریال را محمد علیزاده (خواننده ترانه تیتراژ برنامه‌هایی چون «ماه عسل» و «كوله پشتی») خوانده است. ترانه عنوان‌بندی اول خروس نیز ماجرای جالبی دارد. این ترانه بر اساس گویش «راجی» كه ریشه در ری باستان دارد ساخته شده است. گویشی كه امروز تنها در چند شهر ایران از جمله دلیجان در استان مركزی به صورت محدود كاربرد دارد. امیرهوشنگ ابراهیمی آهنگسازی و عماد دلاوری تنظیم این ترانه را كه تمی شاد دارد، برعهده داشته‌اند. شعر این ترانه را نیز خود تهیه‌كننده كه زادگاهش دلیجان است، سروده تا ادای دینی باشد به مردم این خطه.

ـ معاون سیما ابتدا به عوامل این سریال قول داده بود كه خروس نخستین سریال ماه رمضان خواهد بود و برخلاف سال‌های قبل، امسال مجموعه شبكه دو قبل از شبكه سه روی آنتن می‌رود و به اصطلاح باكس دوم افطار را خواهد گرفت. این قول در نهایت عملی نشد.

ـ خوش قولی تهیه‌كننده در پرداخت كامل دستمزد گروه این سریال  پیش از پایان تولید، با توجه به آنكه هنوز حتی نیمی از هزینه‌های مجموعه نیز از سوی شبكه به او پرداخت نشده است، عوامل را از این حیث كاملاً راضی كرد.

ـ یوسف تیموری در اغلب سكانس‌های سریال نقش جوانی را دارد كه در قالب یك عروسك، تبلیغات یك پیتزا فروشی را مقابل مغازه انجام می‌دهد.

ـ گویا برخی تهیه‌كنندگان كارهای قبلی آقاخانی، چندان دل خوشی از همكاری او با یك تهیه‌كننده جدید را ندارند و امیدوارند كار «خروس» در ماه رمضان نگیرد!

ـ پخش خروس در شب‌های قدر متوقف خواهد شد و به جای آن مینی سریال «بوی باران» (حسین تبریزی) با گروه بازیگران شناخته شده‌ای چون پژمان بازغی، كامبیز دیرباز، فریبا كوثری، لاله صبوری، نیلوفر شهیدی و ... در شش قسمت روی آنتن شبكه دو می‌رود. پس از آن ادامه خروس روانه آنتن می‌شود.

ـ خروس اواخر زمستان سال گذشته در تهران كلید خورد و حتی ایام نوروز نیز گروه مشغول ضبط تصاویر بودند. تصویربرداری آخرین بخش‌های سریال همزمان شد با پایان ایام عید.

شبكه سه؛ «مادرانه»

شبكه سه از حیث انتخاب سریال برای ماه رمضان وضع به مراتب بهتری از سایرین داشت. این شبكه «پژمان» سروش صحت را در آخرین مراحل تولید دارد كه طبق شنیده‌ها جزو خنده‌دارترین كمدی‌های اخیر تلویزیون درآمده و با افزایش قسمت‌هایش می‌توانست در ماه رمضان پخش شود. با این وجود چون دو سریال منتخب دیگر (دودكش و خروس) هر دو مایه‌های كمدی دارند، تصمیم بر آن شد سریال باكس اصلی دیگر در ژانر ملودرام باشد. این شد كه سریال «مادرانه» برای ماه رمضان انتخاب شد تا در 30 قسمت 35 دقیقه‌ای روی آنتن رود. تصویربرداری این سریال همچنان در تهران ادامه دارد.

شناسنامه

کارگردان: جواد افشار، تهیه کننده: محمدرضا شفیعی، نویسنده: سعید نعمت‌ا...، بازیگران: آتیلا پسیانی ،مهدی سلطانی ، لعیا زنگنه، شقایق فراهانی، مهرداد ضیایی ،حمیدرضا هدایتی ،سیده شهربانو موسوی، شهین تسلیمی ،عباس غزالی ، هستی مهدی فر ،الهام جعفر نژاد و... .

خلاصه داستان :اردلان از همسر خود جدا شده و پسر و دختر خود را سرپرستی می کند اما در می یابد که فاصله زیادی از لحاظ اجتماعی با دخترش رها پیدا کرده و...

حواشی

ـ امین تارخ و آتیلا پسیانی برای نقشی كه به مهدی سلطانی رسید و مریلا زارعی برای نقش شقایق فراهانی، جزو گزینه‌های اول بودند كه به دلایلی حضورشان میسر نشد. البته پسیانی كه به دلیل حضور در كار دیگری، امكان بازی در نقش اول را پیدا نكرد، سپس در نقشی دیگر جلوی دوربین این سریال رفت. لعیا زنگنه نیز كه همزمان مشغول بازی در سریال «ستایش 2» (سعید سلطانی) بود، قرار شد تا با هماهنگی میان دو گروه، بازی در هر دو اثر را از دست ندهد. زنگنه كه ابتدا به جای نرگس محمدی برای نقش ستایش انتخاب شد، نتوانست آنطور كه باید نظر سلطانی را جلب كند و در ادامه پس از مدتی تصویربرداری، از پروژه ستایش كنار رفت تا نقش به نرگس محمدی بازگردد. همین اتفاق به نفع سازندگان «مادرانه» شد تا بدون دغدغه به كار خود ادامه دهند.

ـ گفته می‌شد ابتدا قرار بود سیروس مقدم پشت دوربین این سریال جای گیرد، اما طبق شنیده‌های موثق این خبر صحت نداشته و از همان ابتدا جواد افشار گزینه قطعی شده كارگردانی «مادرانه» بوده است.

ـ تصویربرداری این سریال از اوایل امسال آغاز شده و گروه تولید تا نیمه ماه رمضان همزمان با پخش نیز مشغول كار خواهند بود.

ـ مضمون سریال ارتباط مستقیم با مفاهیم ماه رمضان ندارد و قرار نیست شاهد روزه گرفتن شخصیت‌ها و نظایر آن باشیم، اما از حیث مفهومی، مواردی چون اصلاح رفتار‌های نادرست اجتماعی و خانوادگی و توجه به ارزش‌های فرهنگی، خانوادگی و مذهبی در قصه گنجانده شده است.

ـ «مادرانه» مضمونی ملودرام دارد كه شاید در لحظاتی به تلخی نیز بزند، اما سازندگان نهایت تلاش خود را كرده‌اند كه سیاهی و رنج نهفته در داستان با تمهید‌هایی چون نحوه انتخاب لوكیشن، میزانسن و... تعدیل شود.

ـ مادرانه ابتدا قرار بودی برای پخش شبانه در ایام تابستان و در 50 قسمت تولید شود، اما پس از قطعی شدن پخش در ماه رمضان به 30 قسمت كاهش پیدا كرد.

ـ ترانه تیتراژ این سریال را احسان خواجه‌امیری با ترانه‌ای از روزبه بمانی و موسیقی علیرضا افكاری خوانده است.

سایر شبكه‌ها

همانطور كه در صفحه هفت امروز خوانده‌اید، شبكه تهران نیز گویا در صدد است تا سریال «دروازه بهشت»‌را در پایان پخش سه سریال شبكه‌های دیگر به صورت سه شب در هفته روی آنتن ببرد تا با این اقدام مصداق دو تیر و یك نشان شود، چرا كه هم سریال مناسبتی خواهد داشت و در كورس پخش مجموعه ویژه ماه رمضان از دیگر شبكه‌ها عقب نمی‌ماند و هم به اعتراض و ناراحتی سازندگان این مجموعه كه با نیت پخش در این ماه جلوی دوربین رفته، ترتیب اثر خواهد داد. ضمن آنكه در باكس پیش از اذان مغرب و عشا نیز هر شب مجموعه اپیزودیك «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» را خواهد داشت، اما شبكه  شما نیز از امشب پخش سریال «هشت بهشت»‌را ساعت 23 (تكرار ساعت 9 صبح و 15 روز بعد) آغاز خواهد كرد. سریالی كه در همین ساعت از شبكه استانی اصفهان نیز پخش می‌شود. این سریال ابتدا قرار بود به صورت هر شبی پخش شود، اما در نهایت به عنوان مجموعه مناسبتی شبكه شما برگزیده شد.

«هشت بهشت» به تهیه‌كنندگی امیرحسین شریفی و كارگردانی سعید عالم‌زاده تولید شده است. یکی از امتیازات ویژه این سریال طنز، استفاده از گویش هاو لهجه های مختلف توسط بازیگرانی محلی و صاحبان این گویش ها است، یعنی کسی که اصفهانی یا شیرازی ویا آذری است با همان گویش روزمره خود در این سریال دارد و ادای آن گویش را در نمی آوردو در طول داستان کار با تمام گویش های شیرین ایرانی به پیش می رود.خط کلی داستان و پیام اصلی آن وحدت اقوام ایرانی است. این سریال به سفارش صدا و سیمای مرکز اصفهان در 26 قسمت 45 دقیقه ای تولید شده که در آینده نیز قرار است دو فصل بعدی داستان تولید شود.

در این مجموعه از هنرپیشه های با سابقه استان های مختلف استفاده شده؛ به عنوان مثال  هوشنگ حریرچیان که جزو تأتری های حرفه ای و استخوان دار  و از چهره های آشنا است‌.

این سریال روایت ماجراهای بازارچه‌ای با عنوان نمایشگاه صنایع دستی و مواد غذایی ویژه همه اقوام ایرانی است که در شهر اصفهان برپا شده و تمامی اقوام در این نمایشگاه شركت می‌كنند. در مجموعه هشت بهشت از ظرفیت این بازار برای معرفی گویش‌ها و آداب و رسوم مردم مناطق مختلف ایران استفاده شده است و سازندگان این مجموعه در صدد آن برآمده اند كه بینندگان در طول سریال ضمن آشنایی با گویش‌ها و آداب و رسوم مردم اقصی نقاط ایران از حواشی آن لذت ببرند. این مجموعه دارای بیش از 24 لوکیشن بوده که هتل طلوع خورشید، هتل ابن‌سینا و بازارچه از مهمترین آنها بوده است .

هوشنگ حریرچیان، حسن اكلیلی، حسن جویره، پری كربلایی، زویا امامی، داریوش موفق، افشین سنگ‌چاپ، افسانه ناصری، آزاده رضایی، مانا بهرامی، علیرضا جعفری، مهدی ساكی، مانی حیدری، فاطمه واحدی، فرج‌الله گل‌سفیدی، فرهاد بشارت، ساناز زرین‌مهر، ابراهیم كلانی، مینا پورنیا و... در این مجموعه نقش آفرینی کرده اند.

همچنین برخی عوامل سازنده این مجموعه عبارتند از : مدیر تولید: شاهرخ شریفی، مدیر برنامه‌ریزی: گلچهره دانش، هماهنگی تولید: حیدر شكاری، دستیار اول كارگردان: ماكان رضایی‌پور، مدیر صدابرداری: فرامرز مختاری، طراح صحنه و لباس: كیوان ذوالفقاری، مدیر تصویربرداری: اسماعیل آقاجانی، طراح چهره‌پردازی: مهران روحانی، تدوین: مهدی دهقان، صداگذار: شاهرخ شریفی.
نوشته شده در تاریخ جمعه 21 تیر 1392 توسط هادی اعتمادی مجد