تبلیغات
تلألو - ریز و درشت سریال‌های ماه رمضان امسال تلویزیون
تلألو
تلویزیون،سینما و كمی عشق

 

اكبر عبدی درگیر خواستگاری، تشكر و برق‌نورد مشغول قالیشویی!

 

هادی داداشی

 

 با گذر از ایام نوروز، یكی از مهم‌ترین باكس‌های پخش تلویزیون، ماه مبارك رمضان در كانون توجه برنامه‌سازان و اهالی رسانه قرار گرفته است. مقطعی یك ماهه كه در واقع طولانی‌ترین كنداكتور تلویزیون از حیث پر مخاطب‌ شدن و زیر ذره‌بین قرار گرفتن در طول سال محسوب می‌شود. گرچه شاید در نگاه اول به نظر برسد برنامه‌سازان و به ویژه مدیران سیما انرژی زیادی صرف افزایش كیفی و غنی‌كردن برنامه‌های نمایشی خود در ماه رمضان صرف می‌كنند، اما واقعیت آن است كه طی یكی- دو سال اخیر سریال‌های ویژه نوروز، ماه رمضان یا ماه محرم اغلب آثاری ضعیف از آب در آمده‌اند. مشكلی كه موجب شده كلیت برنامه‌ها زیر سؤال بروند و یك سریال خوش ‌ساخت در میان انبوهی از ساخته‌های نازل جایگاه خود را متزلزل ببیند. این مسئله سال گذشته نیز اتفاق افتاد. در شرایطی كه ماه رمضان پارسال، شبكه یك با سریال «راز پنهان» (فلورا سام) نتوانست به توفیقی برسد و شبكه دو نیز با «چمدان» (خسرو ملكان) شكست سختی را تجربه كرد، شبكه سه با «خداحافظ بچه» (منوچهر هادی) یك سر و گردن بالاتر از بقیه ایستاد و با استقبال مواجه شد. این در حالی بود كه شبكه تهران نیز ترجیح داد این ایام را با سریال اپیزودیك و كم خرج «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» سر كند.

19 تیرماه امسال مصادف است با نخستین روز ماه رمضان كه در قیاس با سال پیش، 10 روز نیز جلوتر افتاده و فرصت سریال‌سازان و شبكه‌ها را برای برنامه‌ریزی دقیقه 90 كمتر نیز كرده است. در این گزارش، جدیدترین اخبار، اطلاعات و شنیده‌ها درباره سریال‌های ماه رمضان و گزینه‌های پخش در این باكس پربیننده از نظرتان می‌گذرد.

 

شبكه یك؛ «دودكش» لطیفی

 

شبكه یك كه سال گذشته از اعتماد به زوج فلورا سام در مقام كارگردان و مجید اوجی تهیه‌كننده به نتیجه دلخواه نرسید، سریالی كه پیشتر، از روی آنتن رفتن آن در اردیبهشت ماه جاری خبر می‌رسید را برای ماه رمضان امسال خود كنار گذاشته است. این سریال به نام «دودكش» با كارگردانی محمدحسین لطیفی و تهیه‌كننده‌ای ناشناس به نام زینب تقوایی سال گذشته مراحل تولید خود را آغاز كرد و این روزها آخرین مراحل تصویربرداری و تدوین همزمان را سپری می‌كند. گویا قرار است مهدی فرجی مدیر شبكه یك هفته آینده با حضور در پشت صحنه این سریال خبر مناسبتی شدن و پخش آن در ایام ماه رمضان را رسانه‌ای كند.

قصه سریال «دودکش» درباره دو خانواده است که زندگی ساده‌ای دارند و یک قالیشویی را اداره می‌کنند، اما هر بار ماجراها و مسایلی برای آنها اتفاق می‌افتد که زمینه‌ساز موقعیت‌های بامزه‌ای می‌شود.

زوج بهنام تشكر و هومن برق‌نورد پس از موفقیت در سریال‌های «ساختمان پزشكان» و «دزد و پلیس» این بار در كنار چهره‌هایی چون سیما تیرانداز، الناز حبیبی و نگار عابدی نقش‌های اصلی این سریال كمدی 26 قسمتی را ایفا می‌كنند.

البته سال گذشته برخی گمانه‌زنی‌ها حاكی از آن بود كه تلویزیون به دلیل آنكه لطیفی جذب شبكه نمایش خانگی شد و سری اول سریال «قلب یخی» و «ساخت ایران» را ساخت، برای بازگشت او به سیما رضایت نخواهد داد، اما این طور نشد و مسؤولان تلویزیون رویه‌ای متفاوت با مهران مدیری را در قبال لطیفی اتخاذ كردند.

 

شبكه دو با «خروس»

 

پس از شبكه یك، شبكه دو نیز با خیال نسبتاً راحتی به استقبال ماه رمضان خواهد رفت. این شبكه كه سال گذشته سریال به شدت سطحی و ضعیف «چمدان» را با حمایت معاونت سیما و در ساعتی نامناسب روی آنتن داشت، طعم تلخ شكست را چشید. با این حال مسؤولان شبكه دو كه دست خود را برای امسال نیز خالی می‌دیدند، تصمیم گرفتند تا سریال «خروس» را به جای عید، برای ماه رمضان كنار بگذارند. همین شد كه به سازندگان توصیه شد تا تعداد قسمت‌های خود را به 26 قسمت برسانند و این سریال را برای ماه رمضان آماده كنند.

سریال كمدی «خروس» به كارگردانی سعید آقاخانی و تهیه‌كنندگی علیرضا‌ابراهیمی دلیجانی اوایل بهمن‌ سال گذشته كلید خورد و ضبط تصاویر پس از تصویربرداری در لوكیشن‌‌هایی چون خیابان بهشتی، رسالت، لویزان، خیابان جشنواره، اتوبان ارتش، بلوار مرزداران و... اواسط فروردین ماه جاری به اتمام رسید. تاكنون بیش از 60 درصد تدوین پروژه نیز انجام شده است. حمید لولایی، جواد رضویان، یوسف تیموری، كریم اکبری مبارکه، مرضیه صدرایی، سپند امیر سلیمانی، مهسا کریم زاده، ملیکا شریفی نیا، یلدا قشقایی، دانیال معصومی، سیروس میمنت، بهشاد شریفیان، حمید لیقوانی، کریم قربانی، عاطفه باقری، عزت ا مهر آوران، بیتا خردمند، اصغر حیدری، سادیا جلالی‌پور، ابراهیم شفیعی، داوود مقدادی و علیرضا درویش در این سریال بازی داشته‌اند.

در خلاصه داستان این سریال آمده است: پدر خانواده دچار مشکل غیرمنتظره‌ای می‌شود که خانواده را به یک بحران می‌کشاند. پسر خانواده که تنها دوستش یک خروس است، برای کمک به اعضای خانه و خروج از این بحران، تصمیم می‌گیرد نقشه‌ای جالب را طراحی و اجرا کند؛ نقشه‌ای که مو لای درزش نمی‌رود و در پس این نقشه، مغز متفکر یک خروس قرار دارد!

فیلمنامه سریال را مصطفی كیایی نوشته كه تجربه نگارشی سریال‌های «نقطه سر خط» و «راه در رو» را نیز برای آقاخانی در شبكه سه دارد و خود نیز كارگردانی فیلم‌های سینمایی «بعد از ظهر سگی سگی» و «ضد گلوله» را بر عهده داشته است.

سازندگان كه ابتدا قرار بود این سریال را حداكثر در 15 قسمت 45 دقیقه‌ای برای عید بسازند، با تصمیم جدید شبكه در تدوین سریال و تغییر زمان بزنگاه‌ها و تعلیق‌های قصه، تلاش دارند در ماه رمضان رقابت را به رقیبان واگذار نكنند.

در هر حال این سریال گزینه قطعی شبكه دو برای ماه رمضان خواهد بود.

 

شبكه سه؛ «احضار» نه، «مادرانه» آری!

 

شبكه سه با «خداحافظ بچه» در ماه رمضان سال گذشته آنتن را به خوبی از آن خود كرد و به عبارت بهتر آبروی تلویزیون را خرید، اما مدیران این شبكه چندان قدرشناس سازندگان سریال مذكور نبودند و به دلیل عدم تسویه‌حساب با آنان موجب شدند تا نطفه تولید سریال جدید، توسط این گروه بسته نشود. گویا داود هاشمی تهیه‌كننده «خداحافظ بچه» در صدد بوده تا سریال ماورایی جدیدی با عنوان «احضار» را برای شبكه سه تهیه كند، اما زمانی كه می‌بیند شبكه اقدامی برای تسویه‌حساب‌های سریال قبلی او انجام نمی‌دهد، قید آن را می‌زند. گویا علیرضا افخمی نیز با گذشت دو سال از پخش آخرین ساخته‌اش «پنج كیلومتر تا بهشت» قصد داشته تا احضار را جلوی دوربین ببرد كه با این وجود او هم منصرف شده و این روزها در تدارك ساخت نخستین فیلم سینمایی‌اش است.

جالب آنكه مسؤولان شبكه سه به گروه تولید سریال در حال تصویربرداری «پژمان» (سروش صحت) نیز پیشنهاد داده بودند كه آن را با افزایش قسمت‌ها به 25-26 قسمت برسانند تا شرایط لازم برای پخش در ماه رمضان را پیدا كند، اما سازندگان، این مجموعه طنز را در 15 قسمت آماده كرده بوده‌اند و تن به این آب بستن ندادند!

در نهایت اما قطعی‌ترین گزینه شبكه سه برای ماه رمضان امسال، سریال اخیراً كلید خورده «مادرانه» است.

مجموعه تلویزیونی«مادرانه»15 فروردین امسال در هتل بزرگ تهران به کارگردانی جواد افشار و تهیه‌کنندگی محمد رضا شفیعی  كلید خورد. این سریال در 30 قسمت 35 دقیقه‌ای برای گروه مجموعه‌های تلویزیونی شبکه سوم سیما تولید می‌شود. مهدی سلطانی، لعیا زنگنه، شقایق فراهانی، مهرداد ضیایی، عباس غزالی، هستی مهدوی‌فر و... ازجمله بازیگران این سریال هستند و انتخاب دیگر بازیگران ادامه دارد. فیلمنامه این سریال توسط سعید نعمت‌ا... نوشته شده و مضمونی اجتماعی دارد. در خلاصه داستان این سریال آمده است: اردلان تمجید (با بازی سلطانی) 20 سال پیش، پس از رها كردن نامزد سابقش مریم (فراهانی)، با زنی متمول به نام رعنا (زنگنه) ازدواج می‌كند. حالا این ازدواج به جدایی رسیده و زن، بچه‌هایش را می‌خواهد، ولی مرد امتناع می‌كند.

تدوین همزمان سریال را نیز خشایار موحدیان و سودابه سعید‌نیا برعهده دارند. شفیعی تهیه‌كنند این سریال تجربه تهیه سریال مناسبتی پر بیننده «جراحت» را برای شبكه سه در كارنامه دارد.

 

اكبر عبدی به داد شبكه تهران می‌رسد؟!

 

شبكه تهران بعد از ناكامی نوروزی با «هفت‌سین» یدا... صمدی، برای ماه رمضان امسال خود از یكی از كارگردانان كار كشته سینما، مهدی صباغ‌زاده كمك گرفته است.

صباغ‌زاده از اسفند سال گذشته در سكوت كامل خبری سریال كمدی «دروازه بهشت» را به تهیه‌كنندگی مسعود ردایی در كرج جلوی دوربین برده است.

اكبر عبدی، مجید مظفری، مریم امیرجلالی، لاله اسكندری، شهره لرستانی، افشین هاشمی، اردشیر كاظمی، گیتی معینی و... بازیگرانی هستند كه در «دروازه بهشت» به ایفای نقش می پردازدند. این سریال به قلم عباس نعمتی در 26 قسمت به مقوله ازدواج و تشكیل خانواده در قالب كمدی می پردازد.

این مجموعه اولین تجربه سریال سازی صباغ زاده در تلویزیون محسوب می شود. «پیشنهاد 50 میلیونی»، «خانه خلوت»، «مارال»، «صبحانه ای برای دو نفر»، «خاك و آتش» و... از دیگر ساخته های سینمایی این كارگردان محسوب می شوند.

فیلمنامه سریال همزمان در حال نگارش است و تاكنون حدود شش تا هفت قسمت آن نوشته شده و جلوی دوربین رفته است.

اكبر عبدی نقش پدر یك خانواده را دارد كه با خواستگاری پر ماجرایی از عمه بزرگ خانواده (با بازی امیرجلالی) مواجه می‌شود و همین اتفاق، راه را برای ماجراهای تازه‌ای باز می‌كند. گفته می‌شود بداهه‌گویی‌های اكبر عبدی در این سریال جزو لحظات جذاب آن از كار درآمده است.

یادآور می‌شود اكبر عبدی سال گذشته سریال «بیدار باش» (احمدی كاوری) را روی آنتن شبكه یك داشت و این روزها نیز با فیلم «رسوایی» (مسعود ده‌نمكی) روی پرده سینماهاست.

 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 توسط هادی داداشی