تبلیغات
تلألو - با نفوذترین مدیر شبکه تلویزیون، حکم مشاور عالی معاون سیما را گرفت
تلألو
تلویزیون،سینما، فرهنگ و كمی عشق

                         

                             جدایی پورمحمدی از سیما

شنیده می‌شود ماجرا از آنجا آغاز شد که شنبه گذشته در طول برگزاری جلسه شورای مدیران سیما شدت گرفتن بحث ها میان مدیر شبکه سه و معاون سیما ،نشست را تحت الشعاع خود قرار داد

 

                                                                                                                  هادی داداشی

 برای کسانی که با رسانه ملی، مناسبات حاکم بر آن و آدم هایش آشنا هستند، دیروز انتشار خبر کنار رفتن علی اصغر پورمحمدی از مسند مدیریت شبکه سه در نوع خود به مثابه یک بمب خبری تمام عیار بود. فردی که همواره به دلیل اظهارنظرها و موضع گیری های صریح و خاصش، چهره ای نام آشنا و مطلوب بوده و احتمالاً در سمت جدید هم خواهد بود.
‌زین العابدین به جای پورمحمدی
صبح روز گذشته انعکاس خبر کناره گیری پورمحمدی از مدیریت شبکه سه در سایت های خبری که همچون سایر اخبار با یک عکس تزئین شده بود، برای اهالی رسانه و قطعاً کارکنان تلویزیون شوک آور بود. اتفاقی که برخی برای آن عبارت «واگذاری» و برخی دیگر «جای خود را به ... دادن» استفاده کردند. با رفتن پورمحمدی طبق اعلام روابط عمومی سیما، علی دارابی معاون رئیس صداوسیما در امور سیما، طی حکمی مجید زین العابدین را به سمت مدیر شبکه سه منصوب کرد.‌در این حکم اضافه شده: «مجید زین العابدین قبل از این قائم مقامی شبکه سه را برعهده داشته و مسئولیت های متعددی هم از جمله مدیریت طرح و برنامه شبکه سه، سرپرستی گروه معارف این شبکه، سرپرست گروه اجتماعی شبکه خبر و دبیر شورای راهبردی شبکه سه را در کارنامه رسانه‌ای خود دارد. وی تحصیلکرده مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. در حکم ابلاغی از سوی دارابی برای مدیر جدید شبکه اولویت‌هایی برای جذاب تر و دیدنی تر شدن شبکه سه ترسیم شده است».
امام نکته جالب اینجاست که در پایان این حکم آمده: «طی حکمی از سوی دکتر دارابی، علی اصغر پورمحمدی نیز به سمت مشاور عالی معاون سیما منصوب شد.» و اضافه هم کرده که «پورمحمدی از مدیران باسابقه رسانه ملی است».
اما آیا این «مشاور عالی معاون سیما» سمتی تأثیرگذار است و حکمرانی قاطعانه پورمحمدی در رسانه ملی را تداوم خواهد بخشید و یا عنوانی تشریفاتی است برای جلوگیری از بروز حاشیه های منفی و چرایی کنار گذاشتن این مدیر عالی رتبه؟ به ویژه آنکه وقتی بدانیم علی اصغر پورمحمدی و علی دارابی از مدت ها پیش سر ناسازگاری با یکدیگر داشتند و مدیر – حالا سابق شده- شبکه سه، مواضع خود را چندان با سیاست های معاون سیما همخوان نمی دید. در این صورت همانطور که علی پروین چندی پیش وقتی حکم «مدیر فنی» قرمزپوشان پایتخت را از دست مدیرعامل جنجالی پرسپولیس گرفت و در تعریف این سمت خطاب به یک خبرنگار آن را «یعنی کشک!» معنی کرد، آیا باید حکم مشاورت عالی پورمحمدی را نیز در همین حال و هوا تصور کرد؟ در واقع شاید پس از این همانقدر که سلطان طی ماه های اخیر برای پرسپولیس در مقام یک تصمیم گیرنده ظاهر شده، پورمحمدی هم برای معاون سیما در جایگاه یک رایزن عمل خواهد کرد.
ماجرای دارابی و پورمحمدی!
دارابی بعد از آنکه از سال 86 تا اواخر دهه 80 با حکم عزت ا... ضرغامی قائم مقام رئیس صدا و سیما شد، چندان اظهارنظر و دخالت جدی در روند تولید و برنامه سازی رادیو و تلویزیون نداشت. به جای او، این مرتضی میرباقری بود که به عنوان معاون سیما در باب تولیدات تصویری ابراز عقیده و توصیه می کرد و یا حکم می داد. هرچند یادم هست در اواخر دهه 80 در یکی از جلسات مدیران سیما که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و مدیرباقری نیز به تبع سمت خود، سکان هدایت جلسه را در دست داشت، این پورمحمدی بود که در قیاس با سایر مدیران، اغلب میان کلام او می پرید و رفتاری جالب توجه در پیش گرفته بود که نشان از قدرت و نفوذ او داشت. برخوردی که گویی برای میرباقری نیز پذیرفته شده بود و دست کم در چهره او نشانی از دلخوری دیده نمی شد. همان مقطعی که شایعه رفتن پورمحمدی دوباره قوت گرفته بود و گمانه زنی ها از تکیه زدن او بر صندلی معاونت سیما یا رفتنش به شبکه تلویزیونی ورزش حکایت می کرد. با این حال، دوباره گمانه زنی ها اشتباه از آب درآمد و با رفتن میرباقری در شهریور 89، دارابی جایگزین او شد. دارابی برخلاف میرباقری، «قاطعیت» و «تحکم» بیشتری نشان داد و این خصایص، چیزهایی نبودند که مدیری با «وسعت عمل» پورمحمدی بخواهد با آن به سادگی کنار بیاید. همان آزادی عملی که طی سال های گذشته همواره از شبکه سه، شبکه ای پربیننده و نسبتاً موفق ساخته است. این تقابل پنهان، مثلاً سال گذشته در جریان پخش سریال طنز «ساختمان پزشکان» (سروش صحت) شکل مشهودتری به خود گرفت. دارابی با مضمون نوگرایانه و تقریباً ملتهب سریال مشکل داشت و با روی آنتن رفتن آن رضایت نمی داد، حال آنکه پورمحمدی و تخشید (مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه) با او موافق نبودند و به شدت پیگیر پخش این مجموعه شدند. در نهایت نیز با فشار رسانه‌ها و رفتار انعطاف آمیز دارابی، ورق برگشت و سریال صحت به آنتن رسید. آتش این اختلافات امسال نیز در قضیه تغییر عوامل سازنده سری قبلی برنامه سینمایی «هفت» و آمدن گروه جدید شعله ورتر شد. به طوری که پورمحمدی از عملکرد گروه فعلی رضایت نداشت و حتی شنیده می شد به آنان گفته بودجه خود را از معاونت سیما طلب کنند، نه از او! این رفتار نه چندان دوستانه، گویا در جریان پخش سری دوم سریال «خانه اجاره ای» (شاهد احمدلو) نیز وجود داشته و پورمحمدی چندان نظر مساعدی نسبت به تداوم پخش این سریال ندارد. گویا تجمع همین قضایا و حادتر شدن اختلاف نظرات در نهایت منجر به این شد که شنبه گذشته یک بگو مگوی لفظی، زمینه را برای عزل غیرمنتظره پورمحمدی فراهم آورد.
‌اتفاق پیش بینی نشده در جلسه مدیران!
ماجرا از آنجا آغاز شد که شنبه گذشته در طول برگزاری جلسه شورای مدیران سیما، شدت گرفتن بحث‌ها میان مدیر شبکه سه و معاون سیما، نشست را تحت‌الشعاع خود قرار داد. طبق شنیده‌ها، در این جلسه طرح نقد و نظر درباره برخی برنامه ها و عملکردها چنان ادامه می‌یابد که به مذاق این دو خوش نمی‌آید. در نهایت دارابی با لحنی محترمانه و در عین حال طعنه زننده خطاب به پورمحمدی می گوید که آقای پورمحمدی، بار مسوولیت اداره شبکه سه برای شما سنگین شده و بهتر است فرد دیگری جایگزین شما شود و پورمحمدی نیز با همان بیان صریح می گوید که من خودم دیگر قصد ندارم در این سمت باقی بمانم! (نقل به مضمون) در ادامه نیز او جلسه را ترک می‌کند. دارابی هم بلافاصله دست به کار می شود و حکم مدیریت شبکه سه را به نام مجید زین العابدین، قائم مقام پورمحمدی امضا می‌کند. به نظر می رسد انتصاب پورمحمدی به عنوان یک مدیر متنفذ در مقام مشاور عالی نیز با توجه به «غافلگیر کننده» ارزیابی شدن رفتن او از شبکه سه، انجام شده است.
‌سابقه پورمحمدی و آینده او
اما خبرگزاری فارس درباره سوابق پورمحمدی اینطور می نویسد: «علی اصغر پورمحمدی از سال 58 وارد سازمان صداوسیما شد و مدیریت مرکز کرمان را برعهده گرفت. پس از آن به جبهه رفت و به تهیه گزارش از جبهه های حق علیه باطل پرداخت. پورمحمدی در سال 61 به تهران آمد و این بار در سمت مدیر گروه اجتماعی رادیو تهران مشغول به کار شد. وی در سال 76 از رادیو به تلویزیون آمد و مدیریت گروه اجتماعی شبکه یک را برعهده گرفت. با راه‌اندازی شبکه سه، او هم‌زمان مدیریت گروه اجتماعی شبکه سه را هم برعهده گرفت و از سال 80 نیز مدیریت شبکه تلویزیونی تهران را که تازه تاسیس شده بود، برعهده گرفت. در نهایت پورمحمدی از سال 82 مدیر شبکه سه شد و تا به حال در این سمت مشغول به فعالیت بود».
اما باید دید پورمحمدی که بیش از یک دهه در رسانه ملی حضوری چشمگیر و کارنامه ای قابل دفاع داشته، حالا در این رویارویی با دارابی، دیگر مرد صاحب قدرت تلویزیون، چطور ظاهر خواهد شد. شاید عده ای بر این نظر باشند که پورمحمدی بزودی جای دارابی را خواهد گرفت، اما پست معاونت سیما، دست کم در سال های گذشته گزینه دلچسب و دندانگیری برای پورمحمدی نبوده و او ترجیح داده در جبهه عمل باقی بماند؛ جایی که در آن توفیق، توانایی و کارآیی بهتری داشته است، اما به نظر می رسد با توجه به رو به اتمام بودن دوره ریاست ضرغامی بر سازمان صدا و سیما (نیمه اول سال آینده) رفتن دارابی و آمدن پورمحمدی به جای او گمانه محتملی نباشد. به ویژه که برای دارابی نیز قطعاً جایگاه بالاتری از معاونت سیما متصور و موجود نیست. اما در هر حال، آینده همه چیز را روشن‌تر خواهد کرد.

آخرین خبر
ضرغامی به پورمحمدی تلفن زد

در آخرین لحظات تنظیم این خبر مطلع شدیم گویا عزت‌ا... ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما طی تماسی از پورمحمدی مدیر شبكه سه خواسته است تا در دفتر او حاضر شود و درباره اتفاقاتی كه دیروز روی داده و منجر به كنار رفتن او از مدیریت شبكه سه شده توضیح دهد. جلسه‌ای كه عصر دیروز در دفتر ضرغامی برگزار شد، ولی از جزئیات آن اطلاعی در دست نیست. جالب آنكه شنیده می‌شود پورمحمدی دیروز در جلسه شورای مدیران شبكه سه ضمن خداحافظی گفته است كه حكم مشاور معاون سیما را گرفته، اما آنرا نمی‌پذیرد!
 

 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 مهر 1391 توسط هادی اعتمادی مجد