تبلیغات
تلألو - گزینه‌های نخست بازی در سریال‌های ماه رمضان امسال چه كسانی بودند؟
تلألو
تلویزیون،سینما و كمی عشق

                          

 

                   چهره‌هایی كه مناسبتی شدند

 

سریال‌های ویژه ماه رمضان امسال هم همانند سایر مجموعه‌های تلویزیونی مسیری جالب و پرفراز

 

و نشیب را در جریان یكی از مهمترین بخش‌های تولید خود، یعنی انتخاب بازیگران از سر

 

گذراندند. بسیاری از كسانی كه مقابل دوربین چهارسریال اصلی ماه رمضان قرار گرفتند و این

 

شب‌ها به شخصیت‌ها و قصه‌های مختلف جان بخشیده‌اند، شاید گزینه‌های اول حضور در این

 

پروژه‌ها نبودند. هرچند تعدادی هم از همان ابتدا مدنظر سازندگان بودند و بازی‌شان نیز قطعی

 

شد. مطلب حاضر نگاهی دارد به این روند در سریال‌های مناسبتی امسال.

                                    

                           سقوط یك فرشته

 

مسعود رایگان برای نقش حاج حبیب، خاطره اسدی برای نقش سارا و مهرداد صدیقیان برای

 

نقش نیما جزو نخستین انتخاب‌ها بودند، هرچند شنیده می‌شد حامد بهداد در جایی گفته كه

 

فیلمنامه به او نیز داده شده بود، ولی آن را قبول نكرد. با این وجود رامین عباسی‌زاده تهیه‌كننده

 

سریال این قضیه را تكذیب كرد.

 

نقش پریچهر: حضور رایگان در این سریال، فكر دعوت به همكاری با همسر او یعنی رویا تیموریان

 

را نیز به ذهن سازندگان سریال انداخت. تیموریان فیلمنامه را مطالعه كرد، اما سرانجام با طرح

 

این مسئله كه با نقش پریچهر ارتباط لازم را برقرار نكرده، از پروژه كنار كشید. شبنم مقدمی با

 

منتفی شدن بازی تیموریان نقش پریچهر را از آن خود كرد و همانطور كه این شب‌ها روی آنتن

 

شبكه یك می‌بینید، یكی از بهترین بازی‌های خود و نیز سریال را به تصویر كشید. به ویژه كه

 

معمولاً بازیگران زن با محدودیت‌های زیادی برای ایفای نقش زنان تند مزاج و بداخلاق مواجه

 

هستند، ولی مقدمی با رعایت خطوط قرمز سیما، از پس آن برآمد.

 

ریحانه: این نقش كه در واقع همسر دوم حاج حبیب است، قرار بود به لعیا زنگنه برسد. بازیگری

 

كه تقریباً پس از سریال مناسبتی «اغما» (سیروس مقدم) در ماه رمضان سال 1386، حضور مهم

 

دیگری در تلویزیون نداشته است. او كه اوایل امسال فیلم «جرم» (مسعود كیمیایی) را روی پرده

 

سینماها داشت، چون چهره جوانی نسبت به نقش دارد و برخی حاشیه‌های دیگر، حضورش منتفی

 

شد. در نهایت فریبا كوثری كه شباهت بیشتری به نقش ریحانه دارد، جایگزین او شد تا سازندگان

 

برای تولید فشرده سریال، با مشكل زیادی مواجه نشوند.

 

آقا ملك: نقش سید سرد و گرم چشیده محله سریال «سقوط یك فرشته» كه با بازی فرخ نعمتی دیده می‌شود، ابتدا برای جمشید مشایخی در نظر گرفته شده بود. او گزینه‌ای جدی بود كه شنیده می‌شد دستمزد خوبی هم برایش اختصاص داده شده بود. مشایخی اما به دلیل تراكم برنامه‌هایش و تا حدودی بیماری، از بازی در سریال عذر خواست.

فاطمه: سازندگان برای نقش فاطمه از همان ابتدا در پی انتخاب یك چهره بكر و جدید بودند كه مثلاً چشم رنگی یا بینی عمل كرده نباشد و از همخوانی مناسب برای این كاراكتر معصوم برخوردار باشد. هدی زین ‌العابدین كه پیش از این تنها چند تجربه بازی در تیزرهای تبلیغاتی را داشت، از بین پنج شش بازیگر زن برای این نقش انتخاب شد.

 

سی‌امین روز

مجموعه مناسبتی امسال شبكه دو، از حیث گروه بازیگری یكی از پر حاشیه‌ترین آثار سال‌های اخیر بود. به ویژه كه پس از تغییر كارگردان از پرویز شیخ‌طادی به جواد افشار، دو بازیگر پروژه كنار رفتند.

سیاوش: هومن سیدی كه این روزها به كرات علیه سازندگان سی‌امین روز گفت‌وگو می‌كند و ادعاهای تند و تیزی را به زبان می‌آورد، گزینه نخست بازی در سریال نبود. برای نقش سیاوش ابتدا با حسین یاری مذاكره شد و همه چیز به خوبی پیش می‌رفت كه در نهایت دو طرف بر سر دستمزد به توافق نرسیدند. ضمن اینكه یاری درگیر سریال «قلب یخی» (محمدحسین لطیفی) بود و امكان حضور مستمر در یك سریال مناسبتی با شرایط فشرده تولید را نداشت.

رویا: نقشی كه سیما تیرانداز عهده‌دار آن شده و در قصه، دختر مهران رجبی معرفی می‌شود، در دو- سه سكانس توسط ستاره اسكندری ایفا شد. اسكندری كه گویا چندان از همان حضور محدودش هم رضایت نداشت، با جدا شدن شیخ‌طادی، تهیه‌كننده را مجاب كرد كه به همكاری خود پایان دهد. با رفتن اسكندری، تیرانداز بخش‌های كوتاهی كه او مقابل دوربین رفته بود را دوباره بازی كرد.

هما: سازندگان برای این نقش با گلچهره سجادیه قرارداد بستند و او حتی پیش قسط دستمزد خود را نیز گرفت. با این وجود، او نیز پس از تغییر كارگردان، از ادامه همكاری‌ای كه البته اصلاً هنوز شكل نگرفته بود!-، صرف نظر كرد.

پنج كیلومتر تا بهشت

بازیگران سریال علیرضا افخمی، تقریباً همگی انتخاب‌های دوم یا سوم بودند، به جز شبنم قلی‌خانی.

همایون فرزین: این نقش ابتدا برای آتیلا پسیانی در نظر گرفته شده بود و مقدمات حضور او نیز به طور كامل فراهم شد. او فیلمنامه را خواند و تست گریم هم شد، ولی تراكم برنامه‌ها مانع از قطعی شدن حضورش شد. او یك مسافرت خارج از كشور در پیش داشت و این مسئله با فرصت محدود سازندگان پنج كیلومتر تا بهشت و رساندن به آنتن در تضاد بود. ضمن اینكه پسیانی دو تئاتر سنگین به نام‌های «تیكی تاكا» و «ساعت صفر» را بهار امسال در سالن استاد سمندریان روی صحنه داشت كه در دومی، تك پرسوناژ نیز بود. همین ماجرا موجب شد داریوش فرهنگ جایگزین او شود.

نقش همسر فرزین: این نقش به فلور نظری پیشنهاد شد و او قرارداد  بست و تست گریم هم شد، اما تداخل برنامه‌های كاری و شخصی او، سازندگان را به یاد پردیس افكاری انداخت كه سال قبل با «در مسیر زاینده‌رود» (حسن فتحی) بازی  قابل قبولی را ارائه كرده بود.

نقش امیرحسین: حمید گودرزی، بازیگر محبوب علیرضا افخمی، كاندیدای اصلی بازی در این نقش بود. اما بروز حاشیه‌های مختلف، باعث شد سازندگان قید حضور این بازیگر را بزنند تا مهدی سلوكی جانشین او شود. سلوكی كه چندان هم علاقه‌مند نبود این نقش را بازی كند، سرانجام با اصرارهای افخمی، قرارداد امضا كرد.

مبینا: برای روح مزه‌پران و سرزنده سریال كه همراه روح امیرحسین نبض قصه را در دست گرفته، چند بازیگر زن مدنظر بودند. یكی از این چهره‌های یكتا ناصر بود كه فیلمنامه هم خواند و مذاكراتی را نیز انجام داد. شنیده می‌شود در نهایت افخمی او را مناسب نقش ندید و ترجیح داد از یك بازیگر گمنام به نام پریناز ایزدیار بهره ببرد. بازیگری كه با توجه به اهمیت نقش و جایگاه سریال، مقابل دوربین با استعداد ظاهر شد.

جمشید: كارگردان اصرار داشت نقش پسر ناخلف همایون فرزین را حتماً اشكان خطیبی ایفا كند و به شدت این خواسته خود را پی‌گیری می‌كرد. خطیبی كه در آن مقطع از سازندگان سریال مناسبتی شبكه تهران  «تكیه بر باد» نیز پیشنهاد داشت، بین انتخاب این دو نقش مردد بود هر چند با توجه به آنچه متفاوت بودن نقش عنوان می‌كرد، بیشتر به حضور در تكیه بر باد تمایل داشت و در نهایت همین طور هم شد. شهنام شهابی با كناره‌گیری خطیبی، لباس جمشید را پوشید.

سه دونگ، سه دونگ

انسیه: لعیا زنگنه و مریم امیرجلالی دو بازیگری بودند كه برای ایفای این نقش مدنظر سازندگان قرار داشتند. زنگنه با توجه به اینكه بازیگر نقش حشمت عشقی، یعنی سیروس گرجستانی گزینه قطعی و حتمی بود، برای نقش همسر او تا حدودی جوان نشان می‌داد. پس از او صحبت از امیرجلالی به میان آمد، اما گروه با توجه به لطافت خاصی كه نقش انسیه داشت و پرهیز از وارد شدن اتهام تقلید از جنس آثار رضا عطاران، گلچین را گزینه مناسب‌تری برای این نقش دیدند. هر چند گلچین نیز مشغول بازی در سریال‌های «خوش‌ نشین‌ها» و پس از آن «راه در رو» (هر دو ساخته سعید آقاخانی) بود و پس از یك دوره پركاری، قرارداد بازی در «سه دونگ، سه دونگ» را نیز امضا كرد.

عمو پرویز: مهران رجبی، ابوالفضل پورعرب، رضا شفیعی‌جم و فتحعلی اویسی چهار بازیگری بودند كه قرار بود نقش عمو پرویز را ایفا كنند. رجبی كه حتی قرارداد هم بست، اما به دلیل تراكم برنامه‌ها حضورش منتفی شد. اویسی و پورعرب نیز جزو گزینه‌هایی بودند كه با آن دو مذاكره‌هایی انجام گرفت، ولی نتیجه‌ای نداشت. شفیعی‌جم نیز تا مرز عقد قرارداد پیش رفت، اما به دلایلی او نیز كنار رفت تا نقش به محمد كاسبی برسد. بازیگری كه شنیده می‌شود به شدت علاقه‌مند بوده نقش حشمت عشقی را برعهده بگیرد، اما چون نقش مذكور از ابتدا با گرجستانی بسته شده بود، در نهایت كاسبی لباس عموی از ایتالیا بازگشته را پوشید.

مسعود: برای نقش مسعود، پسر ارشد حشمت، سازندگان حمید گودرزی را در نظر گرفته بودند؛ هر چند توافق قطعی با او چندان جدی به نظر نمی‌رسید. سپس نام یوسف تیموری به میان آمد كه قرارداد امضا كرد و خبر آن نیز در «بانی فیلم» منتشر شد. با این وجود، بازی تیموری نیز بنا به دلایلی منتفی شد تا نقش به جواد عزتی برسد. عزتی كه از سال گذشته مشغول بازی در سریال ویدئویی «قهوه تلخ» (مهران مدیری) است، با یك برنامه‌ریزی، سر هر دو پروژه حاضر شد. ضمناً ناگفته نماند شاهرخ استخری نیز یكی دیگر از گزینه‌های بازی در این نقش بود.

فرشاد: نقش داماد خانواده را كه سیاوش مفیدی به عهده گرفته، قرار بود بیژن بنفشه‌خواه به عهده بگیرد. بنفشه‌خواه اما در آن مقطع مقابل دوربین طنز «ساختمان پزشكان» (سروش صحت) بود و امكان حضور همزمان در دو پروژه را نداشت.

منصوره: برای تك دختر حشمت و انسیه كه مادرش حرف آخر اسم او را با غلظت خاصی ادا می‌كند(!)، دو گزینه جدی در ذهن عوامل تولید داشت؛ خاطره اسدی و افسانه پاكرو.

اسدی كه این شب‌ها با نقش سارا در سریال «سقوط یك فرشته» دیده می‌شود، فیلمنامه را هم خواند، اما با اعتقاد بر اینكه این نقش شیرینی دارد و با جنس بازی او نمی‌خواند، كناره‌گیری كرد. افسانه پاكرو هم كه بیشتر مایل به بازی در سریال «تكیه بر باد» (محمود معظمی)، به آن مجموعه پیوست تا اینكه نقش به بازیگر ناشناسی به نام مریم معصومی رسید. گرچه معصومی به رغم تجربه اندكش، با تسلط از پس نقش برآمد.

عباس: نقش همسایه حشمت در سنگكی را كه داریوش سلیمی بازی می‌كند، برای كیانوش گرامی فكر كرده بودند، اما سرانجام به دلایلی و با بروز برخی اختلاف نظرات، گرامی جلوی دوربین رفت.

محسون: تعجب نكنید، این با آن خواننده معروف تركیه قرابتی ندارد! نقش محسون كه در قسمت فرداشب با بازی مجید صالحی آغاز خواهد شد، در تركیه با كاراكترهای سه دونگ، سه دونگ آشنا خواهد شد. برای این نقشی را كه مجید صالحی بازی كرده، با امیرحسین رستمی و پوریا پورسرخ صحبت شد و در مقاطعی بازی هر دو قطعی به نظر می‌رسید، اما تراكم برنامه‌ها، مانع از حضورشان شد.

 

 
نوشته شده در تاریخ شنبه 5 شهریور 1390 توسط هادی داداشی